Karkonosze i Góry Orlickie

Przewodnik narciarski: Czechy

Wyciągi narciarskie:

 • 2
 • 136
 • 18
 • 2
 • 2
 • 2

Udogodnienia:

 • 7

Trasy narciarskie:

 łatwe  średnie  trudne
144.9 km 69.4 km 58.7 km 16.8 km

Karnety:

DorośliDzieci:
1 dzień11 - 28   €8 - 19   €
6 dni56 - 128   €42 - 98   €
Dodatkowe informacje: sezon narciarski: grudzień - marzec
odległość z Warszawy: ok. 449 km
 • początkujący:
 • średniozaawansowani:
 • zaawansowani:
 • snowboarding:
 • narty biegowe:
 • rozrywka:

Karkonosze i Góry Orlickie

Czeskie Karkonosze zajmują około 2/3 całego obszaru Karkonoszy. Wybór ośrodków narciarskich w czeskich Karkonoszach jest bardzo bogaty pod względem ich wielkości, jak również różnorodności terenu. Przeważającą formą zimowych sportów jest tu narciarstwo, zarówno zjazdowe, snowboarding, jak i biegowe. Narciarze biegowi korzystają głównie z przygotowanych szlaków w arealach, jak i z grzbietów i płaskowyżów górskich z pięknymi widokami na okolice. Rejon Gór Orlickich jest rajem dla zwolenników turystyki pieszej, turystów rowerowych, narciarzy biegowych i zjazdowych. Nie ma tu olbrzymich kompleksów hotelowych ani dużych aglomeracji mijeskich. Przeważają niewielkie hotele i prywatne pensjonaty W w całym regionie można spotkać dobrze zachowane przykłady architektury ludowej. Region obfituje w zabytki sakralne, zamki, pałace i ciekawostki przyrodnicze oraz przykłady rzemiosł tradycyjnych. Jest to idealny zakątek do spędzenia rodzinnego urlopu dla osób chcących poznać tutejszą okolicę.

 • Ośrodki narciarskie


  Špindlerův Mlýn
  Špindlerův Mlýn (Szpindlerowy Młyn) to czeskie Zakopane, jednak może się pochwalić o wiele lepszą infrastrukturą i ofertą. Ośrodek położony w malowniczej dolinie rzeki Łaby. Jest to miejsce uwielbiane zwłaszcza przez snowboardzistów – odbywają się tu wszystkie czeskie zawody snowboardowe. Dojazd kursującym regularnie skibusem. Przy wyciągach płatne parkingi.

  Pec pod Sněžkou
  Miejscowość Pec pod Śnieżką jest ośrodkiem narciarskim w Karkonoszach, położonym na wysokości 750 m n.p.m. Miejscowość leży w Karkonoskim Parku Narodowym, w dolinie rzeki Upy i Zielonego Potoku. Od strony północno - wschodniej Růžová hora (1300 m n.p.m.), od strony północnej Śnieżka (1602 m n.p.m.), Studniční hora (1554 m n.p.m.) i Luční hora (1547 m n.p.m).

  Jablonec nad Jizerou
  Miasteczko górskie dogodnie usytuowane między głównymi ośrodkami narciarskimi w zachodnich Karkonoszach. Malowniczo położone, po obu stronach rzeki Izery. Miejsce dysponuje nie tylko bogatym zapleczem sportowym, ale również kulturalnym. Jablonec nad Jizerou liczy sobie 2033 mieszkańców. W pobliżu miasta dwa tereny narciarskie Kamenec i Jarák.

  Vysoke nad Jizerou
  Miejscowość Vysoké nad Jizerou położona jest na obszarze Železnobrodské vrchoviny. Blisko centrum znajduje się teren narciarski Šachty, Větrov oraz wyciąg Sklenařice. Malowniczo położony ośrodek narciarski w zachodnich Karkonoszach. Miejsce, które przyciąga turystów lubiących spokój, piękne krajobrazy oraz doskonale utrzymane trasy zjazdowe.

  Paseky nad Jizerou
  Paseky nad Jizerou są małym ośrodkiem narciarskim usytuowanym na pograniczu zachodniej części Karkonoszy i Gór Izerskich, na terenie Parku Narodowego, ok. 4 km od ośrodka Rokytnice nad Jizerou. Trasy zjazdowe z pięknymi widokami na Łysą Górę, Kotel oraz Ještěd. Wypożyczalnia sprzętu narciarskiego i snowboardu. Najwyższym punktem jest Biała Skała (Bílá skála 964 m n.p.m.), najniższym zaś rzeka Izera (Jizera 476 m).

  Rokytnice nad Jizerou
  Rokytnice nad Jizerou są znanym regionem turystycznym w Republice Czeskiej, malowniczo położonym w zachodnich Karkonoszach. Otoczony jest grzbietem Studenova i Kotle, który sięga wysokości 1434 m n.p.m. Piękna przyroda, rzeka Łaba i wodospad Huťský o wysokości 20 m zapewniają niezapomniane wrażenia. Na szczególną uwagę zasługuje najdłuższa w Czechach kolejka linowa na Łysą górę oraz doskonale przygotowane wyciągi i trasy narciarskie

  Vrchlabí - Kněžický vrch
  Region położony w dolinie rzeki Łaby. Doskonały punkt wyjściowy wycieczek w Karkonosze oraz Pogórze Karkonoskie. Na szczególną uwagę zasługuje najdłuższa w całych Karkonoszach łączona trasa z oświetleniem wieczornym na długości 2,5 km. Prawdziwy raj zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych narciarzy oraz snowboardzistów. Malownicza okolica z małą ilością wyciągów i tras, ale stanowi jednak kulturalne centrum całego regionu.

  Harrachov
  Harrachov - Certova Hora to znany ośrodek narciarski znajdujący się w zachodniej części Karkonoszy, graniczącej z Górami Izerskimi. Miejscowość położona w dolinie rzeki Mumlava, a leżąca na wysokości 680 m n.p.m. Od strony południowej otoczona jest Czarcią Górą (Čertová Hora), natomiast od strony północnej przesmykiem Novosvětským.

  Benecko
  Mały ośrodek usytuowany wśród szczytów Karkonoszy środkowych, skąd rozciągają się piękne widoki na górę Kotel (1434 m n.p.m.) oraz grzbiety Karkonoszy. Niezapomniane doznania zapewni również taras widokowy Žalý (1036 m n.p.m.). Doskonałe miejsce dla miłośników narciarstwa i snowboardu. Benecko jest najwyżej położonym ośrodkiem narciarskim w Karkonoszach.

  Černý Důl
  Mały ośrodek leżący w dolinie rzeczki Čistá (wcześniej zwanej Srebrnym Potokiem) na zboczu Czarnej góry (Černá hora). Na obrzeżach miasta znajdują się ruiny zamku Purkhýbel. Dobrze utrzymane stoki i piękne widoki na okolicę. Bogate zaplecze turystyczne z bazą noclegową dla ponad 2000 osób.

  Vítkovice
  Vítkovice leżą w dolinie rzeki Izery. Jest to spokojna i niewielka miejscowość w środkowej części Karkonoszy. Niezwykłą ciekawostką przyrodniczą jest tzw. „okno skalne” na stoku Velký Jeřábník. Oprócz pięknych krajobrazów i przyrody górskiej ośrodek dysponuje terenami narciarskimi, przyciągającymi co roku miłośników szusowania.

  Černá hora - Janské Lázně
  Jánské Lázně (Jańskie Łaźnie) leżą w malowniczej dolinie Janskiego strumienia (Janský potok). Słynny ośrodek uzdrowiskowy i turystyczny znajdujący się we wschodniej części Karkonoszy pod Czarną górą (Černá hora 1299 m n.p.m.) oraz Jasną górą (Světlá hora 1244 m n.p.m.). Źródła termalne oraz doskonałe warunki do uprawiania sportów zimowych. Trasy zjazdowe należące do jednych z najdłuższych w Czechach.

  Malá Úpa
  Spokojny ośrodek leżący w pobliżu przejścia granicznego z Polską Pomezní boudy (1050 m n.p.m.). Na terenie ośrodka liczne trasy narciarskie oraz szlaki turystyczne prowadzące na szczyt góry Śnieżki (1602 m n.p.m.). Piękne miejsce z licznymi wyciągami oraz codziennie utrzymywanymi trasami. Miejscowość Malá Úpa została założona już w 1600 roku.

  Mladé Buky
  Mladé Buky położone są u podnóża góry Piekielny wierch (Pekelský vrch). Niewielki teren narciarski usytuowany we wschodniej części Karkonoskiego Parku Narodowego. Dominują tu łatwe trasy narciarskie, dlatego jest to doskonałe miejsce na rodzinny wypoczynek oraz dla początkujących narciarzy. Zaletą terenu jest bliskość popularnego ośrodka Pec pod Sněžkou..

  Dolní Dvůr
  Sympatyczne miejsce we wschodniej części Karkonoszy położone w dolinach strumieni Klínový i Kotelský. Dolní Dvůr zamieszkiwany jest przez 250 osób. Spokój i piękne otoczenie przyrody górskiej. Ośrodek Vrchlabí w odległości ok. 6 km.

  Žacléř - Prkenný Důl
  Ładnie położone, nieduże miasteczko liczące 3670 mieszkańców. Teren usytuowany we wschodniej części Karkonoszy. Różnorodne trasy zjazdowe otoczone piękną przyrodą. Zaletą jest na pewno bliskość granicy z Polską z przejściem w oddalonym o ok. 4 km Královcu. Zachwyceni będą szczególnie miłośnicy nart biegowych, którzy znajdą tutaj 10 km codziennie przygotowywanych tras biegowych z możliwością dojazdu do kolejnych tras prowadzących w kierunku Polski.

  Semily
  Ciekawe i piękne miejsce położone na terenie Podgórza Karkonoskiego, w pobliżu Gór Izerskich. Ośrodek zapewnia nie tylko warunki do uprawiania sportów zimowych ale charakteryzuje się również bogatymi krajobrazami i zjawiskami przyrodniczymi. Nad całym obszarem króluje dawny wulkan - góra Kozákov, natomiast niedaleko znajdują się jaskinie dolomitowe z podziemnymi jeziorami.

  Lomnice nad Popelkou
  Ośrodek usytuowany na pograniczu Podgórza Karkonoskiego i Czeskiego raju, w malowniczej dolinie rzeki Popelka. Na jego obszarze znajduje się 5 skoczni narciarskich ze sztuczną nawierzchnią, która pozwala na korzystanie z nich również w lecie. Miejscowość leżąca u stóp góry Tábor.

  Jilemnice
  Ośrodek usytuowany na obszarze Podgórza Karkonoskiego. Malownicze miejsce z pięknymi trasami biegowymi jest bardzo często nazywane kolebką narciarstwa w Republice Czeskiej. Historyczne miasto, liczne atrakcje i rozrywki oraz przede wszystkim bardzo dobre warunki do uprawiania sportów zimowych.

  Deštné v Orlických horach
  Deštné v Orlických horách położone jest w malowniczej dolinie rzeki Bělé i Deštenského potoka, u podnóża góry Velká Deštná (1115 m n.p.m.) na stokach Zimního kopce. Od strony północno - wschodniej otoczone pasmem Gór Orlickich ze szczytami Malá i Velká Deštná, natomiast od zachodu górą Špičák. Dogodne położenie blisko polskiego ośrodka narciarskiego Zieleniec (przejście graniczne przy Masarykovej chacie).

 • Narciarstwo zjazdowe


  Narty dla początkujących:
  Cały region to doskonałe miejsce na naukę jazdy na nartach, znajduje się tu wiele oślich łączek do ćwiczeń, łagodne stoki i szkoły narciarstwa. Najwięcej kilometrów tras znajduje się w rejonie Špindlerův Mlýn

  Narty dla średniozaawansowanych:
  Szeroki wybór tras czerwonych dla średniozaawansowanych. Największy ich wybór w ośrodkach przynależnych do Špindlerův Mlýn

  Narty dla zaawansowanych:
  Rejon idealnie nadaje się również dla narciarzy zaawansowanych. Oczywiście największy ich wybór znajduje się w ośrodkach przynależnych do Špindlerův Mlýn.

 • Snowboard i Freeskiing


  Freeride:
  W całym regionie nie brakuje tras przystosowanych do jazdy na snowboardzie. W rejonie Špindlerůvego Mlýna liczne są też trasy typowo freeridowe.

  Freestyle:
  Liczne są również snowparki, w większości budowane sezonowo, które jednak powinny zadowolić najbardziej wymagających miłośników Freestyle.

  Snowboarding dla początkujących:
  Lokalne szkółki narciarskie w poszczególnych ośrodkach oferują możliwość nauki jazdy na snowboardzie dla różnych grup wiekowych.

 • Narciarstwo biegowe


  Trasy:
  W rejonie panują doskonałe warunki do uprawiania narciarstwa biegoweg. Wiele tu długich malowniczych tras mających nawet po kilkadziesiąt km długości. Zadowolą one najbardziej wymagających amatorów narciarstwa biegowego.

  Biegówki dla początkujących:
  Duży wybór prostszych i atrakcyjnych odcinków tras. Liczne szkoły narciarstwa biegowego.

 • Rozrywka


  Après-ski:
  Oferta Apres-ski w regionie jest mocno zróżnicowana. Najwięcej barów, restauracji i dyskotek znajdziemy w ośrodkach zlokalizowanych a areale Špindlerův Mlýn i Harrachova. W pozostałych ośrodkach wybór jest zdecydowanie skromniejszy.

  Aktywny wypoczynek:
  W regionie znajdują się liczne atrakcje sportowe i rekreacyjne: lodowisko, kryty basen, fitness club, sauna, tenis stołowy, bilard, rzutki, fitness club, salon masażu, solarium, tor sanecznkowy, skutery śnieżne, paralotnie i psie zaprzęgi.

  Zwiedzanie:
  Liczne muzea, domy kultur, szlaki piesze i rowerowe, pomniki kultury i przyrody. Wszystkie bez wątpienia są godne uwagi. To co jednak przyciąga rzesze turystów do tego regionu poza jazdą na nartach są zawody w skokach narciarskich w Harrachovie na skoczni mamuciej. W regionie odbywa się także wiele innych zawodów m.in. w biegach narciarskich czy narciarstwie zjadowym. Liczne są także festyny, imprezy plenerowe.

  Ciekawe wydarzenia lokalne:
  To co przyciąga rzesze turystów do tego regionu poza jazdą na nartach są zawody w skokach narciarskich w Harrachovie na skoczni mamuciej. W regionie odbywa się także wiele innych zawodów m.in. w biegach narciarskich czy narciarstwie zjazdowym. Liczne są także festyny, imprezy plenerowe.

 • Informacje dodatkowe


  • www.skiarealspindl.cz
  • www.spmlyn.com
  • www.spindleruv-mlyn.com
  • www.skipec.com
  • www.snezkalanovka.cz
  • www.skikamenec.cz
  • www.skisachty.cz
  • www.vysokenadjizerou.cz
  • www.paseky.cz
  • www.rokytnice.com
  • www.vrchlabi.cz
  • www.herlikovice.cz
  • www.harrachov.cz
  • www.skiareal-harrachov.cz
  • www.skiareal.com
  • www.benecko.com
  • www.vitkovicevkrk.cz
  • www.cerna-hora.cz
  • www.malaupa.cz
  • www.areal-mladebuky.cz
  • www.ceskehory.cz/ski-areal/dolni-dvur.htm
  • www.arrakis-zacler.com
  • www.skizacler.com
  • www.kozakov.cz
  • www.semily.cz
  • www.benesovusemil.cz
  • www.lomnicenadpopelkou.cz
  • www.lsklomnice.cz
  • www.jilemnice.cz
  • www.destne.cz

Czechy - prognoza pogody

 • Przejściowe lekkie opady deszczu, możliwe wyładowania atmosferyczne
  17°C
  opady:
  0.31 mm
  zachmurzenie:
  overcast clouds%
  wilgotność:
  72%
  widoczność:
  10000 km
  ciśnienie:
  1019hPa
  wiatr:
  157°   6 km/h
  wsch. słońca:
  04:54
  zach. słońca:
  20:57
 • Przejściowe lekkie opady deszczu, możliwe wyładowania atmosferyczne
  min.10°C max.17°C
  opady:
  0.41 mm
  wiatr:
  186°   8 km/h
  wsch. słońca:
  04:53
  zach. słońca:
  20:59
 • Przejściowe lekkie opady deszczu, możliwe wyładowania atmosferyczne
  min.6°C max.14°C
  opady:
  1.71 mm
  wiatr:
  330°   6 km/h
  wsch. słońca:
  04:52
  zach. słońca:
  21:00
 • Pochmurno
  min.5°C max.16°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  228°   11 km/h
  wsch. słońca:
  04:51
  zach. słońca:
  21:01
 • Przejściowe lekkie opady deszczu, możliwe wyładowania atmosferyczne
  min.7°C max.12°C
  opady:
  1.58 mm
  wiatr:
  226°   8 km/h
  wsch. słońca:
  04:51
  zach. słońca:
  21:02

klimat w Czechy

Czechy - kiedy na wakacje?

 • Na pogodę sprzyjającą wypoczynkowi w Czechach możemy liczyć od połowy maja do końca września. Należy jednak pamiętać, że - tak jak w Polsce - lipiec bywa deszczowy.
 • Temperatury powyżej 20 ºC utrzymują się od maja do września w rejonie Brna i od czerwca do sierpnia w okolicach Pragi.
 • Zimą warunki pogodowe sprzyjają narciarstwu i innym sportom zimowym.

Czechy leżą w strefie klimatu kontynentalnego umiarkowanego, który charakteryzuje się czterema porami roku. Na zróżnicowanie pogody wpływa przede wszystkim wysokość n.p.m., a objawia się to przede wszystkim opadami wyższymi na wyżynach niż na nizinach. Na zwiedzanie kraju najlepiej wybrać wiosnę. Jest ona najczęściej słoneczna i przyjemna, a deszcze są raczej przelotne. Lata bywają bardzo ciepłe, ale również deszczowe. Zimy w Czechach są zazwyczaj śnieżne i mroźne, zwłaszcza w górach, gdzie można uprawiać narciarstwo i inne sporty zimowe.

Aby zobaczyć wykres proszę zainstalować/uruchomićwtyczkę Adobe Flash.
-2,-2,0,2,6,10,11,11,8,5,1,-1,0,2,6,11,17,18,20,21,16,11,4,1,-1.0,.0,3.0,6.5,11.5,14.0,15.5,16.0,12.0,8.0,2.5,.0
Godziny słoneczne w ciągu dnia
StyLutMarKwiMajCzeLipSieWrzPaźLisGru
123687685311
Aby zobaczyć wykres proszę zainstalować/uruchomićwtyczkę Adobe Flash.
45,60,114,59,63,117,145,55,80,80,72,66,88,85,83,76,72,78,81,78,85,87,90,90
Dni z opadami w ciągu miesiąca
StyLutMarKwiMajCzeLipSieWrzPaźLisGru
201718161416161314141821
Powered by: